GAPPS is the largest, private, interscholastic organization in Georgia with over 120 competing schools. LOGIN

2022-23 Cross Country High School

  • Sport Homepage
  • Regions
  • Schedule
  • Win/Loss
  • Champions
  • College Signings
 

2022 Varsity Cross-Country

GAPPS Cross-Country Contact - Arnie Perez - xc@gappschools.com

 

 

2022 Region Assignments and Classifications TBD, registered teams will be listed under "Regions"

 

2022 Cross Country Meet Schedule

 

2022 Varsity Region Meets

(See Meet Schedule for more details)

Division I Region 1 - Saturday, October 22

Hosted by Fideles Christian School (8799 Nicholson Rd, Cumming, GA 30028)

Division I Region 2 - Thursday, October 20

Hosted by Sherwood Christian Academy (1418 Old Pretoria Rd, Albany, GA 31721)

Division II Region 1 - Saturday, October 22

Hosted by Fideles Christian School (8799 Nicholson Rd, Cumming, GA 30028)

Division II Region 2 - Saturday, October 22

Hoster by Konos Academy (2130 Redwine Rd, Fayetteville, GA 30215)

 

 

2021 All-State Teams

Division I Complete Results

Division II Complete Results

 

 

 

 

2020 GAPPS All-State Cross Country Teams

GA Premier Cross Country Course, Macon, GA

Division I – Boys

1 – Andrew McGinnis – Calvary Christian School – 16:41.23

2 – Jack Hogan – The Habersham School – 17:38.87

3 – Evan Strakes – Lyndon Academy – 17:49.92

4 – Isaac Heydinger – Westminster Christian Academy – 18:24.63

5 – Daniel Lamprea – Lyndon Academy – 18:28.78

6 – Wyatt Carpenter – Grace Christian Academy – 18:44.39

7 – Thomas Starnes – Lyndon Academy – 18:44.49

8 – Reece Pasley – Flint River Academy – 18:58.27

9 – Aiden Keen – Highland Christian Academy – 19:04.73

10 – EJ Tymes – Calvary Christian School – 19:08.47

Division I – Girls

1 – Katelyn Dollar – Lyndon Academy – 19:57.30

2 – Clarissa Mallory – Highland Christian Academy – 22:34.34

3 – Tiffany Creel – Unity Christian School – 23:14.81

4 – Abbie Forbus – Central Fellowship Christian Academy – 23:15.24

5 – Emily Lester – John Hancock Academy – 23:22.05

6 – Sydney Dollar – Lyndon Academy – 23:28.76

7 – Emma Livingston – Lyndon Academy – 23:48.47

8 – Noelle Dawes – Lyndon Academy – 23:55.17

9 – Ryan Yancey – Trinity Christian School, Statesboro – 24:07.32

10 – Gabriella Creel – Unity Christian School – 24:15.59

Division II – Boys

1 – Joey Sandel – Johnson Ferry Christian Academy – 16:22.05

2 – Warren Shepherd – Augusta Eagles – 17:24.76

3 – Peter Mahoney – Augusta Eagles – 18:05.93

4 – William Knight – Lanier Christian Academy – 18:17.85

5 – Thomas Grinstead – Fideles Christian School – 18:54.71

6 – Preston Cornett – Fideles Christian School – 19:00.62

7 – Gus Curcio – Fideles Christian School – 19:17.10

8 – Isaiah Thomas – Augusta Eagles – 19:25.00

9 – Isaiah Tusing – Lafayette Christian School – 19:28.28

10 – Daniel Neiman – Cherokee Christian School – 19:30.00

Division II – Girls

1 – Susannah Heinz – Augusta Eagles – 19:30.96

2 – Janie Sandel – Johnson Ferry Christian Academy – 20:18.51

3 – Claire Stewart – Fideles Christian Academy – 22:44.50

4 – Rebecca Proenza – Vidalia Heritage Academy – 22:56.70

5 – Corrie Heinz – Augusta Eagles – 23:12.38

6 – Caroline Bass – The King’s Academy – 23:15.03

7 – Kasey Watson – Fideles Christian School – 23:17.07

8 – Eliza Claire Camp – Fideles Christian School – 23:46.14

9 – Helena Vassiliou – The King’s Academy – 23:46.49

10 – Shaylee Nabors – Lanier Christian Academy – 23:54.89

 

 

2019 Season Results

2019 STATE MEET RESULTS

Division I - Division II

2019 State Qualifiers

DI Boys - DI Girls - DII Boys - DII Girls

2019 Cannonball Results

 

 

 

 

 

GAPPS INDIVIDUAL RECORDS:

Click Here

 

 

2020 GAPPS Varsity Cross-Country

 

Division I Boys State Champion 

Calvary Christian School

Division I Girls State Champion 

Lyndon Academy

Division II Boys State Champion 

Fideles Christian School

Division II Girls State Champion 

Fideles Christian School

 

2019 GAPPS Varsity Cross-Country


Division I Boys State Champion
 

Lyndon Academy

 

 

Division I Girls State Champion 

Lyndon Academy

 

Division II Boys State Champion 

Fideles Christian School

 

Division II Girls State Champion 

Augusta Eagles

 

 

2022 Graduates

  • Ian Lacquement
    Florida College
    Fideles Christian School
  • Andrew McGinnis
    Samford University
    Calvary Christian School
  • Janie Sandel
    The University of Georgia
    Johnson Ferry Christian Academy
  • Joey Sandel
    Georgia Institute of Technology
    Johnson Ferry Christian Academy

2021 Graduates

  • Ian Lacquement
    Florida College
    Fideles Christian School

2020 Graduates

  • Faith Bobak
    Kennesaw State University
    Lyndon Academy

2019 Graduates

  • Caprice Konitchek
    Reinhardt University
    Fideles Christian School

2018 Graduates

  • Audrey Gleason
    University of North Georgia
    Fideles Christian School
  • Owen Jordan
    Berry College
    Fideles Christian School

2015 Graduates

  • Jocelyn Brown
    Georgia Institute of Technology
    Johnson Ferry Christian Academy

Participating Schools


Division I

Region 1

  • Excel Christian Academy ( )
  • Killian Hill Christian School ( )
  • Lyndon Academy ( )
  • Pinecrest Academy ( )
  • Praise Academy ( )
  • Promise Preparatory Academy ( )
  • Saint John Bosco Academy ( )
  • The Stonehaven School ( )
  • Trinity Prep School ( )
  • Unity Christian School ( )

Region 2

  • Acton Academy at Serenbe ( )
  • Covington Academy ( )
  • Creekside Christian Academy ( )
  • CrossPointe Christian Academy ( )
  • First Academy ( )
  • Heritage Christian Academy ( )
  • Providence Classical Christian School ( )
  • Sherwood Christian Academy ( )
  • The Habersham School ( )
  • Young Americans Christian School ( )

Division II

Region 1

  • Augusta Eagles ( )
  • Cherokee Christian School ( )
  • Fideles Christian School ( )
  • HALO Wolfpack ( )
  • Horizon Christian Academy ( )
  • Johnson Ferry Christian Academy ( )
  • Lanier Christian Academy ( )
  • Peachtree Academy ( )
  • The King's Academy ( )

Region 2

  • Calvary Christian School ( )
  • Central Georgia Arts & Athletics ( )
  • Konos Academy ( )
  • Lafayette Christian School ( )
  • New Creation Christian Academy ( )
  • Rock Springs Christian Academy ( )
  • Trinity Christian School-Opelika ( )
  • Trinity Christian School-Statesboro ( )
  • Veritas Academy ( )
  • Vidalia Heritage Academy ( )

Participating 2022

  • The Grace Christian Academy
Filter By:  

Click on a School to view their current schedule