GAPPS is the largest, private, interscholastic organization in Georgia with over 120 competing schools. LOGIN

2021-22 Volleyball High School

  • Sport Homepage
  • Regions
  • Schedule
  • Win/Loss
  • Champions
  • College Signings
Welcome to the Georgia Association of Private and Parochial Schools Volleyball Homepage

2021 Varsity Volleyball

 GAPPS Volleyball Contact - Marshall Seelye - volleyball@gappschools.com

Volleyball Sub-Committee Chair - Traci Arbo - Heritage Christian Academy - tarbo@hcaeagles.net

 

2021 State Tournament Brackets:

Division I-A State Tournament- Click Here

Division I-AA State Sectional - Click Here

Division I-AA State Semifinals and Finals - Click Here

Division II - Click Here

 

Region Brackets:

Division I-A 

Region 1 - Click Here (HOST: Unity Christian School)

Region 2 - Click Here (HOST: Harvester Christian Academy)

Region 3 - Click Here (HOST: Trinity Prep School)

Region 4 - Click Here (HOST: Heritage Christian Academy, Brunswick)

Division I-AA 

Region 1 - Click Here - (HOST: Cherokee Christian School) 

Region 2 - Click Here (HOST: Lafayette Christian Academy)

Region 3 - Click Here (HOST: Peachtree Academy)

Region 4 - No Region Tournament

 

Saturday, October 30, 2021
Rock Springs Christian Academy

219 Rock Springs Road
Milner, GA 30257

DIVISION I-AA SCHEDULE

9:00 AM – DIVISION I-AA CHECK-IN
9:30 AM – DIVISION I-AA PRACTICE (TEAM 1)
9:30 AM – DIVISION I-AA PICTURES (TEAM 2)
10:30 AM – DIVISION I-AA PRACTICE (TEAM 2)
10:30 AM – DIVISION I-AA PICTURES (TEAM 1)
11:30 AM – LUNCH
12:15 PM – DIVISION I-AA JUNIOR/SENIOR GAME

 

DIVISION I-A SCHEDULE

1:30 PM – DIVISION I-A CHECK-IN & LUNCH
2:00 PM – DIVISION I-A PICTURES (TEAM 1)
2:00 PM – DIVISION I-A PRACTICE (TEAM 2)
3:00 PM – DIVISION I-A PICTURES (Team 2)
3:00 PM – DIVISION I-A PRACTICE (TEAM 1)
4:00 PM – DIVISION I-A JUNIOR/SENIOR GAME

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Previous Years Listed Below:

2020 ALL-STATE INFORMATION

Division I-A - Click Here

Division I-AA - Click Here

Division II - Click Here

All-State Teams

2019 Division I-A -  Click Here
2019 Division I-AA - Click Here

Playoff Brackets

2020 Division I-A - Click Here
2020 Division I-AA - Click Here
2020 Division II - Click Here
2019 Division I-A - State Playoff Bracket
2019 Division I-AA - State Playoff Bracket
2019 Division II - State Playoff Bracket
2017 DI-A State Bracket
2017 DI-AA State Bracket
2017 DII-A State Bracket
2017 DII-AA State Bracket

 

 

 

 

 

 

Champions

 

2020

The Habersham School (DI-A) 

Coach Susan Berry

Peachtree Academy (DI-AA) 

Coach Bobby Mitchell

Fideles Christian School (DII) 

Coach Hannah Simpson

 

2019

The Habersham School (DI-A) 

Coach Susan Berry

Peachtree Academy (DI-AA) 

Coach Bobby Mitchell

Central Georgia Arts & Athletics (DII) 

Coach Jody Moll

 

2018

Peachtree Academy (DI-A) 

Coach Bobby Mitchell

Community Christian School (DI-AA) 

Coach David Starcher

The Habersham School (DII-A) 

Coach Susan Berry

Konos Academy (DII-AA) 

 

2017

Alleluia Community School (DI-A) 

 

Community Christian School (DI-AA) 

Coach David Starcher

Westminster Christian Academy (DII-A) 

Coach Pete Businetz

The King's Academy (DII-AA) 

Coach Agustin Vega

 

2016

Community Christian School (DI) 

Coach David Starcher

The Habersham School (DII-A) 

Coach Susan Berry

Mt. Bethel Christian Academy (DII-AA) 

 

2015

Calvary Christian School (DI) 

 

Community Christian School (DI) 

Coach David Starcher

The Habersham School (DII) 

Coach Susan Berry

 

2013

The King's Academy (DIII) 

Coach Betsy Bowers

2021 Graduates

  • Jordan Christy
    Georgia Southern University
    The Habersham School
  • Emily Earwood
    Mercer
    Peachtree Academy
  • Madeleine Ingram
    Benedictine College
    Cherokee Christian School
  • Keelie Jordan
    Brewton Parker
    Peachtree Academy
  • Kinsley Jordan
    Brewton Parker
    Peachtree Academy
  • Addison Walters
    Taccoa Falls
    Peachtree Academy

2020 Graduates

  • Missy Beber
    Mississippi College
    Johnson Ferry Christian Academy
  • Mikaila Chappelear
    Young Harris
    Peachtree Academy

2018 Graduates

  • Ashleigh Brown
    Utah State University Eastern
    Heirway Christian Academy

2016 Graduates

  • Sara Delk
    Covenant College
    The Habersham School

Participating Schools


Division I-A

Region 1

  • Hearts Academy (Division 2)
  • Lyndon Academy
  • Oakwood Christian Academy
  • Praise Academy
  • The Stonehaven School
  • Unity Christian School

Region 2

  • Arlington Christian School
  • Central Christian School
  • CrossPointe Christian Academy
  • Harvester Christian Academy
  • Heirway Christian Academy
  • Holy Ground Baptist Academy
  • The Grace Christian Academy
  • Trinity Christian School-Opelika (Division 2)

Region 3A

  • Academe of the Oaks
  • Horizon Christian Academy
  • Trinity Prep School

Region 3B

  • Alleluia Community School
  • Nathanael Greene Academy

Region 4

  • Heritage Christian Academy
  • The Habersham School
  • Trinity Christian School-Statesboro
  • Veritas Academy

Division I-AA

Region 1

  • Cherokee Christian School
  • Cornerstone Preparatory Academy
  • Fideles Christian School
  • Johnson Ferry Christian Academy
  • Saint John Bosco Academy, Inc.
  • The King's Academy

Region 2

  • Calvary Christian School
  • Griffin Christian
  • Konos Academy (Division 2)
  • Lafayette Christian School

Region 3

  • Killian Hill Christian School
  • Lanier Christian Academy
  • Peachtree Academy
  • Westminster Christian Academy

Region 4A

  • Central Georgia Arts & Athletics (Division 2)
  • Community Christian School
  • New Creation Christian Academy
  • Rock Springs Christian Academy
  • Skipstone Academy

Region 4B

  • Colquitt Christian Academy
  • Grace Christian Academy - Bainbridge
  • Sherwood Christian Academy

Division II

Region 1

  • GAPPS Test School
Filter By:  

Click on a School to view their current schedule